Mivel a gázpalackokkal való munka számos követelmény betartásával végezhető el, ezért vizsgáljuk meg, mi az az alap, amit a munkavállalóknak meg kell ismerniük a gázpalackokról. Először is tisztázzuk gyorsan a gázpalack fogalmát.
A gázpalack:
A biztonság mindenek előtt
A biztonsági szabályokat egyaránt be kell tartani a gázpalackok üzemeltetése, javítása, átalakítása, töltése, töltetváltoztatása, szállítása, azonosítása, megjelölése, időszakos ellenőrzése, selejtezése során is, tehát nem kis feladatról van szó.
Fontos! Ha tulajdonosként, vagy használóként azt látja, hogy a gázpalack nem felel meg a rá vonatkozó rendelet, és az időszakos biztonságtechnikai ellenőrzés követelményeinek, akkor nem szabad használnia, sem pedig átadnia másnak, hiszen öné a felelősség.
Az pedig legyen egyértelmű, hogy a gázpalackot csak az használhatja, aki rendelkezik a használatához szükséges képesítéssel.
Így kell azonosítani a gázpalackot:
Mi a teendő, ha megváltozik a gáztöltet?
Ebben az esetben a csökkentett nyomás értékére és az új gáztöltetre vonatkozó megjelöléseket be kell ütni, a színjelzést meg kell változtatni. A régi, érvénytelen adatokat (nyomás, próbanyomás, üres tömeg és táratömeg, az eredetileg engedélyezett töltőgáz neve és a töltettömege) keresztbe kell húzni.
Vegye észre, hogy mikor számít sérültnek egy palack!
Sérültnek minősül a gázpalack, ha legalább 1 méter magasságból kemény talajra esett, ha égésnyomok látszanak rajta, ha éles bemetszésű sérülése vagy horpadása van, ha a szállítójárművet közlekedési baleset érte, vagy ha átalakítás nyomai észlelhetők rajta. Ezekben az esetekben az érintett palack vagy palackok további használata szigorúan tilos, a forgalmazónál történő cseréjéről azonnali hatállyal gondoskodni kell!
Ha szeretne további részleteket olvasni, akkor olvassa el a Gázpalack Biztonsági Szabályzatról szóló 35/2014. (XI. 19.) NGM rendeletet.